Vymáčknutí měchýře u Vašeho psa nebo kočky

Post Reply
User avatar
CarolC
Moderator
Posts: 13698
Joined: Wed Dec 31, 2003 7:00 pm
Contact:

Vymáčknutí měchýře u Vašeho psa nebo kočky

Post by CarolC »

Image
Image

Některá zranění mají u zvířat za následek ztrátu schopnosti močit. Pokud v takovém případě opatrovník neví jak manuálně vyprázdnit močový měchýř, dochází u zvířete k závažnému a někdy i život ohrožujícímu stavu. Tento manuální způsob vyprazdňování nazýváme "vymačkávání" močového měchýře.

Váš veterinář Vám ukáže jak zvládnout tuto proceduru. Je velmi důležité, abyste pečlivě dbali veškerým jeho pokynům. V případě, že Vám veterinář neukáže tuto proceduru, vyhledejte jiného veterináře. Tato stránka slouží pouze jako článek na téma jak vymáčknout močový měchýř Vašeho psa nebo kočky a není jejím účelem nahradit rady od veterináře.

Močový měchýř Vašeho mazlíčka by se měl zcela vyprázdňovat nejméně třikrát denně (tj. každých 8 hodin). Během dne dochází u některých zraněných zvířat k odkapávání nebo samovolnému úniku jejich moči. Vymačkávání močového měchýře napomáhá úplnému vyprázdnění močového měchýře a zabraňuje infekci. Rovněž tato procedura snižuje množství moči, která nasákne do kůže a může způsobit boláky.

Některá zraněná zvířata, i kdyby chtěla, tak nejsou schopna uvolnit svou moč. Tato zvířata nemohou močit, jestliže jejich močový měchýř není zcela přeplněn. Vymačkáváním se zajistí, že moč nezůstává příliš dlouho v měchýři a nevytváří se vhodné podmínky pro růst mikrobů. Vymačkávání také zamezuje roztahování měchýře. Zvířata, u kterých došlo k roztažení měchýře, nemusí být schopna normálně močit, ani když se jim opět navrátí schopnost ovládat svůj močový měchýř.

Následné zranění páteře nebo zadní partie u zvířete, zánět močového měchýře (infekce) může mít za následek vážné zdravotní problémy. Pokud u zvířete s infekcí močového měchýře není zahájena léčba, může během pár dnů dojít k úhynu. Ať již Váš mazlíček prodělal operaci či ne nebo ať je zcela ochrnutý nebo není, péče o močový měchýř je nezbytná pro zdraví Vašeho mazlíčka.

Zde jsou nejčastější příznaky při Infekci močových cest [[Urinary tract infection]]:
  • Ukapávání nebo vlhký zadek a postel zvířete
  • Zapáchající moč a případně nadměrné olizování v oblasti genitálií
  • Krvavá nebo temně zabarvená moč
  • Deprese, ztráta chuti k jídlu, zvýšení teploty při postupu infekce
Uvědomte si, že závažné symptomy si vyžadují okamžitou návštěvu veterináře.

Preventivní zdravotní vyšetření napomáhá předcházet infekcím. Spolupracujte s Vašim veterinářem při předepisování nejlepších možných léčiv, kontrolování pH, kultivování moči, a postupu při vymačkávání měchýře Vašeho mazlíčka. Zbylá moč v měchýři se může stát místem, kde se množí bakterie.

Rukou mačkejte močový měchýř tak dlouho, dokud zvíře není schopno samo močit. U zvířat, u kterých dochází k vymačkávání nejméně třikrát denně se jedná o trvalou ošetřovatelskou péči určenou pro trvale postižené mazlíčky. Úspěch Vašeho programu ošetřovatelské péče bude záviset na tom, jak efektivně zvládnete tuto péči.

Tato stránka popisuje jak vymáčknout močový měchýř... avšak nejprve se “musíte” poradit se svým veterinářem.

„Nemějte žádné obavy“ posílejte stovky zpráv na naši informační tabuli. Brzy se Vy i Váš mazlíček naučíte zvládat tuto proceduru.

Malé plemena psů

Podepřete zvíře ve vzpřímené poloze.

Image

Nahmatejte močový měchýř zvířete a různých bodech jemně provádějte „test stlačením“, dokud nenahmatáte měchýř, začtěte v místech, kde končí žebra a postupujte směrem dozadu. Váš palec by měl spočívat na jedné straně břicha a Vaše prsty na druhé straně břicha.

Image

Jemně stiskněte k sobě palec a prsty a pozorujte, je-li uvolňována moč. Pokud ne, nahmatejte jinou část měchýře a pokus opakujte.

Na obrázku je znázorněn správný bod.

Image

Při zmačknutí správného bodu, zvíře může zvedat svůj ocas.

Image

Moč zvířete by se měla uvolňovat v poměrně pravidelném proudu. Vymáčknutí měchýře je úspěšně dokončeno, jakmile se proud změní v odkapávání. Tato procedura nepůsobí zvířeti žádnou bolest. A často dochází k velké úlevě.

Image

Střední nebo velká plemena psů

Po obou bocích zvířete položte své ruce za hrudním košem. V tomto místě palce jemně spočívají na hřbetu.

Image

Vyvíjejte tlak stlačením směrem dovnitř a nahoru. Nevyvíjejte tlak přímo na zraněnou páteř, obzvláště trpí-li zvíře onemocněním meziobratlových disků.

Image

Pokud jsou Vaše ruce unaveny, odpočiňte si, a potom začněte znovu. Jakmile dochází k vyprazdňování a následnému zmenšování měchýře, můžete být nuceni zastavit a nahmatat výhodnější polohu. Pokračujte ve vymačkávání, dokud měchýř není zcela vyprázdněn.

Image

Těžká plemena psů

Vymačkávání zaťatými pěstmi pro aplikaci vyššího tlaku

Já také se pokouším naučit této dovednosti vymačkávání a jako ženě mně napomáhá, když zatnu pěsti na obou rukách a použiji buď boční část pěsti (palce přitom směřují dopředu) nebo použiji klouby zaťatých pěstí (palce přitom směřují směrem ke mně při vymačkávání). Pravděpodobně jsem neměla dostatečnou sílu v dlaních a prstech nebo jsem vyvíjela nadměrný tlak na mé konečky prstů. Dokud jsem nezačala používat celou pěst nebyla jsem schopna vymačkávání. Pěst mi umožňuje, na rozdíl od prstů, rozprostřít více tlaku okolo větší plochy. Všechny zmíněné rady okolo polohy rukou při naplněném měchýři se zdají správné. Nejtěžší části je překonání zevního svěrače u zvířete, proto je při zahájení vymačkávání nezbytné vyvinout vyšší tlak, jakmile Váš pes začne močit sám už nebudete mít žádné problémy. Snažím se vymáčknout moč tak, jak to jen jde, potom počkám chvíli a zase pokračuji a účinek vymačkávání je nyní již dvojnásobný, vymačkávání provádím 10 až 12 při každém manuálním vytlačování moči. Pokud je měchýř abnormálně roztažený, můžete jej snadno nahmatat. Nahmatejte správný bod a opakujte proceduru vymačkávání několikrát při každém manuálním vytlačování moči. Ptala jsem se našeho místního veterináře, který vyučuje zvěrolékařství v univerzitní nemocnici, zda-li je tato metoda používání pěstí v pořádku a on mně odpověděl, že mnoho studentek používá tuto metodu. Doufám, že Vám můj příspěvek pomohl. Vše nejlepší a nenechte se odradit.
Martha

Podpora těžkého psa

Vytvořila jsem tzv. „stanoviště pro vymačkávání moči" Z mého zadního krytého vchodu vyčnívaly trámy, a tak jsme na jeden z nich umístili kovový hák a použili šňůru na prádlo a malé kladky na které jsme navlékli tuto šnůru. Na jeden konec šnůry jsme připnuli svorku, která se připíná k vycházkovému postroji našeho psa Porkchopa a druhý konec šnůry jsme zajistili tak, aby udržel psa v klidu.

Psí stanice pro vymačkávání objemného ochrnutého měchýře

Abychom usnadnili vymačkávání měchýře naší 30 kg fenky labradora, moje žena a já jsme navrhli jednoduchou avšak velmi účinnou stanici. Potřebovali jsme k tomu pouze (1) zdvojený žebřík,(2) tyč,(3) závěsný popruh. Na tyči jsme rozmístili několik hřebíků (k žebříku jsme přichytili držáky popruhu a nastaili jsem výšku samotného popruhu, který bude držet břicho našeho psa). Nejdříve použijeme popruh, abychom pomohli našemu psovi vstát a vkročit pod žebřík. Jakmile je pes pod žebříkem, tyč provlečeme skrz obě dvě úchytky popruhu. Potom položíme jeden konec tyče na jednu stranu žebříku a druhý konec ve vodorovné poloze na protější stranu žebříku. Pomocí hřebíků umístěných na tyči nastavíme výšku popruhu. Poté již můžu popruh nechat volně viset, aby přidržoval našeho psa. Následně použiji obě moje ruce tak, abych vyprázdnil měchýř naší fenky. Na této stanici je dobré, že náš pes má tendency se při vymačkávání stahovat dozadu do polohy, ve které je měchýř snadno přístupný. Takto celá procedura trvá pouza 5 minut a pokud v případě potřeby, může vymačkávání provést pouze jedna osoba (u psů do 30 kg!)

Image

Vymačkávání měchýře u psa, který leží

Moje fenka váží kolem 20 kg, takže vyprazdňování měchýře ve stojící poloze je nesmírně náročné, né-li nemožné. Ráno, když fenka chtěla močit, tak jsem ji položil na její bok na postel a začal jsem tak, jak je to tu napsáno jemně ale pevně masírovat a stlačovat pomocí pravého palce na jedné straně a zbylých čtyřech prstů z druhé strany celé břicho v oblasti, kde končí hrudní koš a přitom druhou ruku jsem umístil na její hřbet tak, abych mohl snáze tlačit.

Vlastně jsem ani necítil naplněný měchýř, nicméně se moč přece jen uvolnila. Proceduru jsem opakoval v 10 hodin ráno a fungovalo to

Vymačkávání měchýře 40 kg psa pomocí popruhu

Jsem majitelem 40 kg fenky labradora, která potřebovala týden provádět manuální vymačkávání, postupoval jsem takto. Každých 6 hodin jsem umístil pohruh (stačil ručník) pod horní část jejího břicha a navedl fenku do pohodlné polohy. Následně jsem popruh umístil ve přední části jejich zadních nohou a mírně trhnul ručníkem směrem nahoru. Někdy jsem tento postup opakoval 3 nebo 4 krát. Pokud máte malého psa měli byste použít užší popruh. V každém případě byste tento postup měli konzultovat se svým veterinářem. Mně tento postup pomohl. Jednou jsem nemohl přimět fenku močit, tak jsem jí dal napít a za dvace minut už zde nebyl žádný problem s močením.

Velký německý ovčák

Mám německého ovčáka a když jsem mu manuálně vymačkával měchýř, pes nemohl stát na nohou a na jeho měchýř bylo zapotřebí vyvinou stejnoměrný tlak. Vymačkávání jsem prováděl pomocí postroje, který se umísťuje na přední část psa (použil jsem normální postroj, který se zapína na hřbetě psa, avšak se prodávají i speciální postroje, které mají upínání ve předu nebo slouží ke zdvíhání) a na zadní část psa jsem položil přikrývku (dětská přikrývka úplně postačí). Psa jsem přenesl a snažil se umístit jeho nohy nad nočník. Následně jsem položil jeho přední nohy tak, aby pes stál nad nočníkem. Potom jsem stál nad jeho hřbetem a tlačil jeho boky nahoru a přidržoval jsem si je mezi mýma nohama. Následně jsem pomocí otevřené ruky a prstů vyprázdnil jeho močový měchýř. Trvalo mně vice než týden než jsem se naučil tento postup, aniž bychom já i můj pes byli postříkáni močí. Chce to určité odhodlání a fyzickou sílu, avšak jako všude, cvičením se zdokonalujete.

Vymačkávání měchýře u psů připoutaných na vozíček

Když vyprazdňuji mého psa Waffla, který je na vozíčku, stojím za ním s nohama rozkročenýma nad jeho vozíčkem (můj pes používá připevněné sedátko). Vložím své ruce z vnitřní strany mezi konstrukci vozíčku (z horní strany) a oběma otevřenýma rukama následně rovnoměrně vymačkávám měchýř.

-----------------------------------------------------------------------------------------

U větších psů mužeme dosáhnout vzpřímené polohy pomocí invalidního vozíku. Sáhněte přes konstrukci vozičku tak, abyste své ruce položili na pas v přední části stehen.

Image

Ztiskněte oba boky konečky prstů a pokuste se nahmatat měchýř. Jakmile jej lokalizujete, stlačte ruce a zahajte vymačkávání moči.

Image

Všímejte si jak dalece dochází při vymačkávání ke stlačování pasu u psa. Zmáčkněte, dejte si pauzu a proces opakujte do doby, kdy už se neuvolňuje žádná moč.

Image

Kočky

Image

Vymačkávání měchýře u kočky, která leží

Naše kočka Jaime není ochrnutá ale trpí obrnou zadních nohou a proto pravděpodobně postupuji při vymačkávání fenky Jaime trochu odlišně. A tudíž kočka má určitý cit a kontrolu nad močovým svěračem. Jaime se nikdy nepomočuje, s výjimkou případu, kdy má infekci a nemůže sama vůbec močit. Nicméně, fenka své nohy za sebou táhne jako každé jiné ochrnuté zvíře. Takže, Jaime má velmi úzký svěrač, nad kterým má určitou kontrolu a nadměrný tonus (těsnost) ve svěrači je příčinou obtížného vymačkávání. Ačkoliv jsem prodělala několik týdenních konzultací s veterinářem, nikdy jsem se nenaučila vymačkávat měchýř ve vzpřímené poloze.

Položím Jaime na malý stůl posadím se na stoličku. Jsem mírně nad ní. Položím ji pravou stranou na měkký ručník a hladím ji po hřbetě a mluvím k ní, aby se uklidnila. Poté, když se uklidní, položím pravou ruku na její hřbet a pak pomocí levé ruky nahmatám její močový měchýř. Následně, pomocí obou palců a ruky se snažím tlačit měchýř směrem k jejímu ocasu a tak jej zafixovat v určité poloze. Někdy se může měchýř „svinout“ a potom je zapotřebí přemístit ruku a prsty tak, abyste znovu nahmatali měchýř.

Vymačkávání měchýře pomocí metody “ragdoll”

Nejsnadnější způsob vymačkávání, který jsem našel je že, uchopíme kočku za přední nohy v oblasti podpaždí a necháme její spodní část a zadní nohy volně viset nad toaletou. Potom, svými prsty nahmatejte spodní část hrudního koše, měli byste nahmatat měkkou bouli někdy trochu tvrdší, záleží na naplnění měchýře. Jemně zmáčkněte měchýř mezi prsty a postupujte nimi dolů a jemně je přitom tiskejte k sobě směrem zadním nohám tak, aby kočka mohla volně močit. Zvíře se může cítit pohodlněji, jestliže má nohy na zemi v tzv. stojící poloze. Někdy kočka chce stát na svých zadních nohou nebo ji nemusí vadit, že volně visí. Může chvíli trvat a vyžadovat určitý cvik najít způsob, který vyhovuje oběma stranám. (Poznámka: Nedoporučuje se provádět na nedávno zraněných kočkách.)

Dva způsoby vymačkávání

Kočičí měchýř je někdy umístěn poblíž hrudního koše, někdy poblíž ocasu a jindy
uprostřed těla kočky a někdy je vychýlený směrem na jednu stranu (záleží na naplnění tlustého střeva...) Já provádím vymačkávání dvěma způsoby, a to buď vložím ruku na spodní část a položím svůj palec na jednu stranu a ukazováček a prostředníček na druhou stranu zbylé prsty jsou zohnuté tak, aby tvořily překážku proti pohybu měchýře. Druhý způsob je, že svou dlaňe, které se přitom o sebe téměř dotýkají, umístím na hřbet a prsty se snažím nahmatat močový měchýř. Když ucítíte mezi prsty něco jako „pryžový míč" tak jste na správném místě! Pouze močový měchýř má takovýto na pohmat. Potom můžete shora zmáčknou měchýř nebo jej zafixovat jednou rukou v určité poloze zatímco druhou půjdete zdola.

Vymačkávání kočky nad krabicí na odpadky

Vymačkávání je zpočátku velmi obtížné avšak s postupem času a cvičením to jde snadněji. Maminka vymačkává měchýř naší kočky Mimosy dvakrát denně, ačkoliv se kočka nepomočuje. Naše kočka má potíže se dostat do a ven z krabice, proto denně téměř ve stejnou dobu, moje matka ji nadzvedne a vymáčkne ji měchýř nad touto krabicí.

Položte svou ruku těsně pod hrudní koš a stiskněte ji a přitom postupujte směrem k bokům. Močový měchýř je obyčejně na pohmat jako kulatá tvrdá hrouda. Měchýř je kluzký a proto může snadno vyklouznout. Mimosa nám již měsíce naznačuje kdy je čas, abychom vyprázdnili její močový měchýř.

Jakmile je měchýř naproti zadním bokům - a tak nemá kam utéct - můžete stisknutím vyprázdnit moč.

Vymačkávání měchýře u kočky, která je neklidná

Pomocí pravé ruky si přichytím kocoura a levou rukou nahmatám jeho měchýř. Měchýř začínám hledat na konci hrudního koše, avšak jej vždy najdu mezi kyčlemi. Potom jej zmáčknu a přitom přemístím svou ruku dle potřeby. Poznám, kdy jsem našel to správné místo, protože abych byl upřímný kocourův penis a šourek začnou sebou škubat (někdy se také objevují drobné kapky moči). Nikdy předním jsem neslyšel o těchto příznacích, možná je to proto, že se nejedná zatím o kastráta. Moč se většinou uvolňuje ve velkém proudu, dostatečně silném na překlenutí pokoje. Pokud prohlásím, že stříká jako hasičská hadice tak nepřeháním!!

-----------------------------------------------------------------------------------------

Tato kočička má problémy s koordinací a rovnováhou. (Také nemá zadní nohu a ocas). Není těžké ji držet, protože váží pouze 2 kg. Tady je základní úchop při držení nad krabicí na odpadky.

Image

Zde vidíte vymáčknutí měchýře pomocí pravé ruky, zatímco levá slouží jako podpora.
Močový měchýř je zafixován naproti kyčlím.

Image

Povšimněte si jak moc dochází při vyprozňování ke kompresi měchýře.

Image

Kočky se mohou bránit vymačkávání

U naší kočky Mimosy již třetím rokem provádíme vymačkávání a přesto si ještě nezvykla. RRRRROOOOWWWWLLL!!!!!! Už tak nenaříká jako dříve. Naše kočka Legume vrčela a škrábala, avšak její měchýř byl bolestivý. Na rozdíl od Mimosina měchýře.

(Poznámka: Pokud Vaše kočka má kontrolu nad svým měchýřem, avšak má problémy s používáním své krabice na odpad, podívejte se na Krabice na odpad pro handicapované mazlíčky [[Litterbox for handicapped pet]]).

Katetrizace

Další možností pro psy (samce) je katetrizace. U ten je tato metoda komplikovanější a obyčejně ji musí provádět veterinář. Váš veterinář Vám může poskytnout informace jak katetrizovat doma Vašeho psa a také Vám může poskytnou patřičné vybavení. Neprovádějte tuto proceduru, aniž byste se poradili se svým veterinářem! Nesprávné provedení může způsobit vážné nebo i smrtelné zranění.

Použití sterilního postupu

Já používám katetrizační gel z tuby, ale někde jsem četl, že lze použít jednotlivé balíčky gelu, takže katétr zůstává čistý vždy, když otevřete nový balíček. Katétr položím na čistou podložku. Pokud si myslíte, že je to sterilnější položte katétr na sterilní gázu. Také jsem měl antibakteriální gelové mýdlo používané na výplach. A také jsem měl další tubu s chladným sterilizátorem. Vždy jsem si pamatoval, ze které tuby jsem vytáhnul katétr a následně jsem použitý katétr vložil do jiné tubu. Tímto bylo zajištěno, abych nepoužil tentýž katétr v ten stejný den dvakrát, věděl jsem, že katétr bude sterilní, jelikož předtím prošel chladnou sterilizací po dobu nejméně 24 hodin. Měl jsem nejméně tucet katétrů, které takto přecházely z jedné tubu do druhé.

Umyji si ruce, všechno včetně psa Waffla uspořádám, a poté si znovu umyji ruce. Waffla omyji dětskou stěrkou. Nikdy nepoužívám žádný hrubý materiál, aby nemohlo dojít k vysušení nebo podráždění jeho kůže. Na ruce nanesu antibakteriální gel. Poté jnasadím zpátky pouzdro. Jakmile získáte více zkušeností, budete schopni navléci pouzdro jednou rukou nebo přinejmenším jej jednou rukou přidržovat, potom nanesu na mé prsty pravé ruky trochu více antibakteriálního gelu a rozetřu jej mezi prsty a palcem. Potom protřepu rukou tak, aby gel vyschnul. Připravím si katetrizační tubu do svislé polohy a nechám ji otevřenou tak, abych při navracení katétru nemusel na tubu šahat. Řádně a dlouze protřepu katétr, abych si byl jist, že v něm nevyskytují žádné zbytky chladného sterilizátoru (pokud Váš veterinář řekne, abyste katétr vyplachovali, učiňte tak). Pokud během protřepávaní zavadím o stěnu nebo něco jiného, potom použiji nový katétr. Jakmile jsem si jist, že katétr je suchý, nanesu na něj antibakteriální gel (vrstva okolo 2 cm), potom přidržuji katétr a začnu jej zavádět.

Stimulace močení

U některých mazlíčků se osvědčil další způsob vyprazdňování měchýře. Tato metoda je v vhodná z krátkodobého hlediska nebo při nouzových situacích. Součástí této metody je stimulace v oblastí genitálií zvířete, za účelem povzbuzení k močení, také kočičí matky používají tuto metodu. Při vymačkávání měchýře nepřicházíme do kontaktu s genitáliemi zvířete a tudíž nemůže dojít k zavlečení mikrobů do močové trubice. Vnější stimulací se mohou mikrobi zavléct do močové trubice a způsobit tak infekci močových cest [[Urinary tract infection]]. Při vymačkávání můžete kontrolovat vyprazdňování měchýře, naproti tomu při vnější stimulaci jsem omezen samotnou schopností zvířete kontrolovat svůj měchýř. Při vnější stimulaci se může zvíře vymočit do Vašich rukou, což se nestává při vymačkávání. Pokud Vám již veterinář ukázal jak vymačkávat měchýř Vašeho mazlíčka a přesto stále nejste schopni to řádně provádět, poproste jej o další demonstraci. Tato metoda je vhodná zejména v případech, kdy se Vaše zvíře potřebuje vyprázdnit avšak vy si nevíte rady s vymačkáváním nebo katetrizací, tato metoda se používá jako dočasné řešení před tím, než navštívíte veterináře.

Kočka (samice)

Jednou v noci jsme seděla u stolu a snažila se vymáčknout měchýř naší kočky Jaime a tehdy jsem byla velmi vyčerpaná. Nemohla jsem nahmatat její měchýř a vzít ji v veterináři na to jsem už byla moc unavená. Začala jsem ji třít v oblasti stehen a ona se trochu vymočila na mou ruku. Poté, jsem postupoval směrem nahoru k jejím genitáliím a ona začala čůrat více a více. Já i náš veterinář jsme byli udiveni. Tuto techniku jsem používala několik měsíců. Když jsem používala tuto techniku, tak jsme Jaime třela důrazně. Třela jsem ji genitálie a potom ji nechala odpočinout a zase pokračovala tak okolo 10 až 20 minut. Toto řešení bylo vynikající, dokud jsem se nenaučila vymačkávání měchýře. Nemohla jsem v této metodě pokračovat donekonečna, protože Jaime dostala nějaké infekce, avšak něž jsem se naučila vymačkávání, tak tato metoda svůj účel splnila.

Kocour Yorkie

Při vyprazdňování měchýře ho přidržuju v pravé ruce (díky bohu je malý) a v levé ruce držím navlhčený ručník. Poklepu na jeho penis tam a zpět. Yorkie začne močit nejméně 3 až 4 minuty, nebo i více, pokud je měchýř plný. Jendou jsem tuto metodu prováděl před naší veterinářkou, která mě sledovala a následně zkontrolovala, je-li měchýř prázdný. Pokud prší, tak vyprázdňování provádíme venku nad kádinkou. (Náš pes si rád značkuje teritorium).

Vaše komentáře

Řada těchto komentářů je pochází z příspěvků vyvěšených na informační tabuli na http://www.HandicappedPets.net.
Rádi zde uvítáme Vaše otázky a zajimavosti!

Image

Všeobecné informace

Spolupracujte se svým veterinářem

Pokud Vám již veterinář ukázal jak vymačkávat měchýř Vašeho mazlíčka a přesto stále nejste schopni to řádně provádět, poproste jej o další demonstraci.

Pokud si myslíte, že nejste pokaždé schopni vyprázdnit močový měchýř zvířete, řekněte to svému veterináři. Než budete schopni provádět vymačkávání, zvěrolékař může předepsat antibiotika.

Najděte tu pravou metodu pro Vašeho mazlíčka

Neexistuje žádná jednotlivá metoda, která je nejlepší pro vaše zvíře. Vymačkávání měchýře se může provádět zatímco zvíře stojí nebo jej držíte v rukou nebo je připoutáno na vozík. Můžete stát před nebo za zvířetem, vedle zvířete, nebo si jej položit napříč na Vaše kolena. Můžete použít jednu nebo obě ruce, nebo pouze popruh. Snažte se pro Vašeho mazlíčka najít tu nejefektivnější metodu.

Péče o střeva usnadňuje vymačkávání moči

Je snažší vymáčknout zvíře, které netrpí zácpou. Vymačkávání je obtížnější, je-li je ve střevech stolice nebo plyn v břiše. Může se stát, že při vymačkávání měchýře začne zvíře vyprazdňovat stolici. Před samotným vymačkáváním, řada lidí nutí psa ke stolici. Pro bližší informace se podívejte do Ošetření střev u inkontinentních mazlíčků [[Bowel management in incontinent pets]].

Lokalizace měchýře

Před vymačkáváním, zkontrolujte velikost a polohu močového měchýře. Pokud není měchýř plný, můžete cítit jeho zaoblení a rozměry. Někdy je měchýř kulatý a jindy válcovitě protáhlý. Pokud je měchýř plný, ucítíte něco jako když je břicho velké a napjaté jako sud. Zde naleznete odkaz na vebovou stránku, kde jsou znázorněny rengenové snímky normálního měchýře a plného měchýře. http://www.lbah.com/feline/flutd.htm

Měchýř se nenachází vždy ve stejné poloze. Záleží na naplnění měchýře a množství stolice ve střevech. Proto tedy, může mít měchýř při vymačkávání pokaždé trochu jinou polohu.

Položte ruku na měchýř a proveďte několik zkušebních stlačení, posunujte přitom prsty o malý kousek a buďte trpěliví než narazíte na ten správný bod. Pokud máte problém začít nebo dochází pouze k malému vyměšování
moči, pokuste se tlačit měchýř více k břišní dutině směrem k páteři, takže nyní mačkáte měchýř výše.

Vymáčknutí, odpočinek, vymáčknutí

Pokud máte mezi vymačkáváním určitou přestávku, můžete dosáhnout lepšího vyprázdnění měchýře. V době přestávky se měchýř zmenšuje a znovu získává svůj nový tonus (napětí). Přestávky mohou trvat několik sekund nebo i minut, nicméně to chvíli trvá než se měchýř vrátí do původního stavu a je kulatý a pevný.

Zvířata s částečnou kontrolou nad svým měchýřem

Někteří mazlíčci mají částečnou kontrolu nad svým močovým měchýřem. U některých zvířat zranění páteře nezpůsobilo kompletní ochrnutí. U některých již může docházet k zotavení ze zranění, avšak kontrola nad měchýřem nemusí být ještě zcela perfektní. U těchto zvířat je důležité pokračovat ve vymačkávání nebo kontrolovat, je-li měchýř zcela vyprázdněn. Pokračujte v této proceduře do doby, než má zvíře úplnou kontrolu na svým měchýřem.

Léčiva

Existují léčiva, která mohou pomoci při vymačkávání měchýře a to uvolněním močového svěrače a navýšením tonusu (napětí) měchýře. Ze zkušenosti víme, že tyto léčiva nejsou většinou zapotřebí, nicméně některá zvířata se dají technicky hůře vymáčknout než jiná. Váš veterinář rozhodne, je-li ve Vašem případě použití léků opodstatnělé.

Vymáčknutí po procházce

Pokud vezmete psa někam, kde přijde jeho spodní část do kontaktu s nečistým povrchem jako např. chodníky, tráva nebo Váš pes plave v nečisté vodě, je vhodné provést vymačkávání a to i v případě, že ještě není vhodný čas, a také je dobré očistit intimní místa. Tímto se napomůže odstranění nečistot a mikrobů, kteří by mohli být zdrojem infekce.

Úplné vymačkávání měchýře

Nechte svého veterináře zkontrolovat Vaši práci

Pokud si nejste jistí jak dobře vymačkáváte měchýř Vašeho mazlíčka, je dobré, aby Vámi provedené vymačkávání v zápětí zkontroloval veterinář.

Nahmatávání měchýře

V našem případě ano, jsem schopna úplného vyprázdnění moči. Fenka je malá a úzká, mé prsty jsou dlouhé, a na pohmat poznám, došlo-li k úplnému vyprázdnění. Pokud se v měchýři zbyla ještě nějaká moč, tak ji vymáčknu a dokončím práci. Fenku udržuji chudou a dávám ji laktosu, aby netrpěla zácpou, tímto je zajištěno, že mám dobrý přehled o tom, co se jí odehrává v břiše. Myslím si, že její močový měchýř je vyprázdněný stejně dobře jako v době, kdy nebyla ochrnutá.

Opakované vymačkávání měchýře

Někdy kolem půlnoci provádím opakované vymačkávání. Nejprve vezmu psa ven na procházku a potom z jeho měchýře vymáčknu většinu moči. Když se vrátím domů tak nechám Waffla v jeho vozíku a po chvíli zatímco sleduji televizi pokračuji ve vyprazdňování moči do kbelíku. Už jsem to jednou říkal, ale vím, že když jsem používal po vymačkávání ještě katétr, tak vždycky zde ještě bylo více moči, než si myslíte. Zdá se, že 15 minutová přestávka mezi vymačkávání, je dostatečná doba na opětné naakumulování moči v měchýři. Potom ho na půl hodiny vyjmu z jeho vozíku, dám zpátky a provedu vymačkávání ještě jednou tak, abych si byl jist, že v měchýři nezůstala žádná moč. Potom ho ponechám dalších patnáct minut ve vozíku a provedu opětovné vymáčknutí. Obyčejně ještě uvolním trochu moči a pak už nic. V tuto chvíli si jsme celkem jist, že močový měchýř je dobře vyprázdněn. Avšak musím říct, že kdyby nebylo katetrizace a kdybych nevěděl, že i po prvním vymáčknutí během procházky, zbude v měchýři nějaká moč, tak bych pravděpodobně po tomto prvním vymáčknutí skončil. Dá to všechno hodně práce, ale doufám, že takto předejdu možné infekci.

Vymačkávání měchýře doma

Vymačkávání měchýře v prádelně

Můj pes je stejně jako ten Váš samec a váží okolo 10 kg. Někdy ho před vymačkávání vezmu na záchod na stolici. Po vyprázdnění je močení snadnější.

Postavím ho na pračku, je důležité, aby měl čistý zadek, a stojím čelem němu. Pes by měl být schopen ustát, pokud doposud není schopen (časem se to naučí), tak ho můžete přidržet ve vzpřímené pozici na všech jeho čtyřech nohou tak, aby byl zadkem naproti Vám. Mé zaťaté pěsti jsou nyní připraveny vymáčknout jeho měchýř. Pro lepší účinek páky jsou mé lokty opřeny v úrovni pasu. <snip> Vymačkávání zahájím jemným stlačením měchýře a to v blízkosti pupku, Jakmile se začne moč uvolňovat, přemístím ruce k zadní části břicha směrem k zadku. Někdy je pro úplné vyprázdnění moči zapotřebí několikrát přemístit ruce. Moč nejprve vytéká v podobě proudu, který časem přejde pouze na kapky a malé výstřiky. Udržujte jemný tlak a přitom přemisťujte ruce tak, aby jste si byli jisti, že se už z měchýře neuvolňuje žádná moč. Brzy získáte cit, je-li měchýř plný nebo prázdný.

U nás doma hrajeme takovou hru, kdo dokáže namířit proud moči v co možná v nejrovnější přímce. Někdy mineme cíl, kterým je žínka... Oops!

Jakmile dokončíte proces vymačkávání odložte do nějakého kyblíku použitou žínku a abyste předešli korozi (pračky, sušičky…), vždy očistěte povrch, který byl potřísněný močí Já mám účinný rozprašovací čistící prostředek, který pokaždé nanáším na potřísněný povrch. V případě potřeby mám zásobu žínek mám vždy po ruce.

Vymačkávání do toalety

Můj tříletý kokršpaněl prodělal operaci na prvním ze třinácti obratlů. Fanka je ochrnutá na záda a nemá kontrolu nad močením a vyprazdňováním. Váží kolem 14 kg. Jsem si jista, že majitelé menších plemen mají menší problémy s vymačkáváním než ti, kteří vlastní větší psy. Vážím kolem 50 kg a přesto jsem schopna donést Molly do koupelny a vymáčknout její měchýř do toalety. Molly také často přitom vyprazdňuje stolici. Pro případ úniku moči nosí fenka plenku avšak pokud provádíte vymačkávání 3 až 4 denně, tak je plenka téměř suchá. Někdy můžu použít plenku 3 až 4 krát a stejně je suchá. Naše vana je hned vedle toalety, takže jsem si koupila stoličku pro handicapované, kterou z poloviny vkládám do vany a z poloviny vedle vany. Položím si Molly na klín tak, aby byl její zadek nad toaletou. Vložím ruku pod její břicho v blízkosti zadních nohou a nadzvednu ji, druhou rukou zatlačím v blízkosti jejího ocasu a posunu si ji tak lépe do svých paží. Fenka začne močit. Pro případ potřeby mám na vaně náhradní plenky.

Vymačkávání do umyvadla

O umyvadlo opřu fenku přitom její zadek umístím dovnitř a začnu ji do měchýř vymačkávat do umyvadla. Fenky následně osuším pomocí papírových kapesníků a omyji umyvadlo. Čas od času použiji na umyvadlo bělidlo a nechám jej působit 10 minut. V toaletní stolku mám vždy připravené papírové obědové sáčky, do kterých vkládám použité kapesníčky, které pak odnesu do koše. Vymačkávání před umyvadlem mi umožňuje sledovat přímo v zrcadle co dělám a tak se nemusím předklánět a dívat se přímo na fenku.

Vymačkávání měchýře do vany

Vymačkávání není tak složité jak by si mohl někdo myslet. Moč se snadno uvolňuje ,jakmile najdete to „správné místo". Vlastníme jezevčíka, kterého denně vyprazdňujeme do vany. Po močení není žádný problém s úklidem. Brzy se to pro vás stane rutinou.

Vymačkávání na podložce pro štěňata

Podložka pro štěňata Vám umožní vymáčknout měchýř Vašeho psa kdekoliv. Podložka také umožňuje zkontrolovat po vymáčknutí barvu a vůni moči.

Image

Spazma při vymačkávání

Neklidné nohy

Občas Waffles má neklidné nohy. Obě jeho nohy začnou jakoby tančit (někdy k tomu dojde při vymačkávání, ale většinou se to stane, když posedává). Jeho nohy začnou kopat (vypadá to jako nějaké konvulzní pohyby) a potom silným proudem začne uvolňovat moč. Někdy k tomu dojde několikrát denně a někdy se to stane jednou týdně. Tyto konvulzní pohyby začal mít 4 měsíce po operaci.

Kopání

Naše fena vždy při zahájení vymačkávání měchýře začne kopat jako kůň. Zcela protáhne své zadní nohy a nechá je protažené v závislosti na mém prvním zkušebním stisknutí měchýře. Počkám až tento kop odezní a přemístím ruce dle potřeby a začnu vymačkávat měchýř.

Po operaci břicha

Prasklé vnitřnosti a otoky

Jaký je dnes krásný den!!!
Zavolala jsem veterinářovi a řekla mu, jaký jsme měli problém při vymačkávání naší fenky.
Sestra mi poradila, abych ji vzala ven na dvůr a umístila pod ní popruh a nadzvedla ji tímto popruhem mírně nad zem, takto se zajistí, aby se tlak rozprostřel přes celé břicho a nepůsobil tak přímo na její ránu.

A FUNGOVALO TO!!! Během procházky se sedmkrát vymočila. Byli jsme tak šťastní, až jsme plakali! Taková malá životní radost, že?

(Poznámka: Tohoto psa srazil nákladní automobil, zlomená noha a pánev, prasklé a vyhřezlé vnitřnosti, neodkladná operace těchto zranění a sešitá část měchýře, dále prodělala další opravnou operaci a potom ještě se musel vymačkávat její měchýř.)

Kastrace

Naše kočka prodělala minulý rok infekci močových cest a poté ji musely být odebrány vaječníky a děloha (ovariohysterektomie) Měl jsem poměrně strach, že při vymačkávání jejího měchýře může dojít ke zranění nebo prasknutí stehů. Avšak když na to přišlo tak to nebylo tak hrozné. Nejprve, jsem změnila svůj "přístup“ a někdy jsi naši kočku vymačkávala z hora, avšak si nejsem jista, že by stejná metoda fungovala i pro psa. Položím obě mé dlaně po obou stranách hřebu, dotýkaje se přitom spodními částmi dlaně její páteře a následně ne ze spodu (jak normálně dělávám) ale ze stran stiskla měchýř. Stiskem na bocích vymáčknu většinu moči a zbytek vytlačím stiskem měchýře ze spodní strany, v určitém bodě jsem už měchýř ani necítila. Kočka si už nikdy nestěžovala, tak jako tomu bylo dříve, možná, že už nemá takový cit v místech kde je jizva.
veterinář mi řekl, že jen stěží můžu způsobit nějakou škodu, protože při operaci použili několik řad stehů... Domnívám se, že veterinář, který operuje zvíře si je vědom, že u zvířete se bude muset aplikovat vymačkávání.

Externí odkazy

http://www.freewebs.com/dmroster/bladder.html (Článek na téma léčby střev a měchýře)

Psa

http://www.scoutshouse.com/videos/video_bladder.html Expressing four different sizes of dogs

http://users.cyberport.net/~milnerwm/Expressing.html(Jak vymáčknou měchýř u jezevčíka, který trpí poraněním páteřních disků )

https://www.youtube.com/watch?v=Saf_kZvwClE Expressing female dachshund into the toilet (1:25-1:40)

https://www.youtube.com/watch?v=SPg3Z0OIovo Expressing male dachshund onto puppytraining pad

https://www.youtube.com/watch?v=dzy7mrOBjz4 Expressing male dachshund lying on his back

http://www.wonderpuppy.net/copper/resources.htm (Video a audio návody na vymačkávání)

https://www.youtube.com/watch?v=mb500Gtvv88&NR=1 ("Močení" Mac: Část 1.)

https://www.youtube.com/watch?v=B7l2861NTnI&NR=1 ("Močení" Mac: Část 2.)

https://www.youtube.com/watch?v=yoYWs6OEfJI Expressing small female dog standing on the counter

https://www.youtube.com/watch?v=nm9TiCg11qs Expressing male French bulldog lying on his side (2:20-4:15)

https://www.youtube.com/watch?v=6CVtjghnxn4 Expressing small male dog lying on his side (1:00-3:00)

https://www.youtube.com/watch?v=R7JxBy56k_g Expressing male poodle in standing position

https://www.youtube.com/watch?v=d18yUDdZVUw Expressing medium large dog in standing postion with external stimulation

https://www.youtube.com/watch?v=Hp1u_sC4Ad8 Expressing medium large dog in standing position indoors (2:20-4:10)

https://www.youtube.com/watch?v=oHD0L2rJAcw Expressing large male dog lying on his side, cupped hand

https://www.youtube.com/watch?v=bEHSxUf2Nb8 Expressing large dog using closed fist technique

https://www.youtube.com/watch?v=lw6_T2FewZM Expressing large pitbull in a wheelchair (4:00-5:05)

https://www.youtube.com/watch?v=IbdPXgynVC8 Expressing large female dog over your knee

https://www.youtube.com/watch?v=yrv5Wzi1KR0 Expressing small male dog using fingertips, 2 positions

https://www.youtube.com/watch?v=758ol0nkWx4 Expressing small male dog, 2 positions

https://www.youtube.com/watch?v=CAaLdeJCIkw Expressing one-handed or two-handed

Kočky

https://www.youtube.com/watch?v=QdIBtw8_7No (Pookie: Jak se staráme o naši ochrnutou kočku) (0:30-1:50)

https://www.youtube.com/watch?v=QQyHrjfBzsA Expressing large cat lying on his side into a litter box

https://www.youtube.com/watch?v=HVdJI-qsOus Expressing large male Persian (Sasha) in standing position (Part 1)

https://www.youtube.com/watch?v=KIFTKuR9-uc Expressing large male Persian (Sasha) in standing position (Part 2)

https://www.youtube.com/watch?v=wkG_hFgTIO8 Expressing cat onto paper

https://www.youtube.com/watch?v=uqSQkDTMTAQ Expressing cat on back while scruffing neck

https://www.youtube.com/watch?v=2Gxd7q3zEEo Expressing cat lying on her back before surgery (does not show surgery) (4:40-end)

https://www.youtube.com/watch?v=-UHpvLzoK74 Expressing obese cat lying on her side (language PG)

https://www.youtube.com/watch?v=LbVxdFyGKjs Expressing bladder and bowel of cat in standing position

https://www.youtube.com/watch?v=VH-4vryTra4 Expressing cat lying on his side

https://www.youtube.com/watch?v=jCVZdGms5oA& Expressing frightened cat with only one person

https://www.youtube.com/watch?v=iuMZ4hrijuY Expressing bladder and bowel of small cat in midair

https://v.youku.com/v_show/id_XMTczNjAzOTk2.html Vet expressing cat's bladder and bowel

https://www.youtube.com/watch?v=k9p5j9eXZ90 Expressing a male cat sitting on your lap

https://www.youtube.com/watch?v=OiMJGS2O46Q Expressing a male cat on his back or side

https://www.youtube.com/watch?v=HhReJqnuxOA Expressing male cat (Kuma) with bladder compression and external stimulation

https://www.youtube.com/watch?v=CnFCwDp_fL0 Expressing female cat (Ropa) with bladder compression and external stimulation

https://www.youtube.com/watch?v=VQiQH_d27c0 Expressing bladder and protecting twisted legs from urine

-----------------------------------------------------------------------------
Translation by LUBOS DREVOJANEK PLUS LUCIE STROUHALOVA.
Post Reply