Správné fungování střev u mazlíčků, kteří neudrží stolici

Post Reply
User avatar
CarolC
Moderator
Posts: 13645
Joined: Wed Dec 31, 2003 7:00 pm
Contact:

Správné fungování střev u mazlíčků, kteří neudrží stolici

Post by CarolC »

Správné fungování střev u mazlíčků, kteří neudrží stolici je snadnější, než si myslíte. Vašemu mazlíčkovi i rodině můžete zajistil kvalitní život.
Ariel.jpg
Můžete se naučit stimulovat reflexy, které Vám umožní, aby se střeva Vašeho mazlíčka vyprázdnila právě tehdy, kdy se Vám to hodí. (Tato procedura se nazývá vymačkávání střeva.) Dieta Vašeho mazlíčka se může uzpůsobit tak, aby se stolice snadno uklízela. Abyste se vyhnuli překvapením, můžete si vytvořit program, který eliminuje nepříznivé vlivy. Abyste zabránili znečistění, můžete pod Vašeho psa umístit plenky nebo nějakou ochranou látku.

Řada těchto komentářů je pochází z příspěvků vyvěšených na informační diskusní tabuli na http://www.HandicappedPets.net. Rádi zde uvítáme Vaše otázky a zajímavosti!

Vymačkávání střeva

Stolice na požádání

Toto téma může u některých lidí způsobit nevolnost. Pokud patříte mezi ně, tak už dále nečtěte.

Můj Doxie se pomočuje už od Února. Nedávno Critterovi poslali příspěvek, který mě inspiroval, abych také byl schopen vypráznit mé štěně na požádání.

Mého mazlíčka podržím ve své levé pokrčené ruce nad toaletou, jeho zadek směřuje ke stěně za toaletou. Prsty na pravé ruce zformuju jako když chci uchopit minci. Uchopím konečník a zatlačím na něj tak, abych stimuloval vyprazdňování stolice. Asi tak po pěti sevřeních konečníku se objeví stolice, která žbluňkne do doalety. Žádná špína a zaneřáděné ruce a během noci ŽÁDNÉ výkaly v jeho posteli! (Snadno se naučíte jak rozpoznat stolici v konečníku.)

Tato metoda mně SKUTEČNĚ usnadnila život. Nyní můžu vyprázdnit na požádání jak jeho měchýř tak i střeva. AHHHHH.........
steps_poop_on_demand.PNG
Sprejový roztřik

Použijte malou postřikovací lahvičku, do které nařeďte roztok chlorihexadinu (desinfekční prostředek) a následně jím postříkejte okolí zadku zvířete. U zvířete dojde k opakovanému pohybu konečníku, a pokud k tomu ještě jemně poklepu v této oblasti s navlhčeným kapesníkem, zvíře se začne vyprazdňovat do papírového ručníčku. Není to nic zábavného, ale je to lepší než to po něm uklízet někde jinde. Tuto metodu jsem se naučil od veterináře, který vyměňoval obvaz na zadku zvířete na kterém se krátce po operaci objevil absces, jehož léčení trvalo téměř dva měsíce. Pokaždé když jsme tento absces čistili došlo k vyprazdňování. Téměř okamžitá reakce.

Postřik vodou

Vyprazdňování stolice u zvířete provádím dvakrát denně, a někdy u něj dojde k pohybu střeva. Stimulační technika spočívá v postříkání zadku vodou za účelem vyprázdnění. Tato technika nám významně pomohla, protože předtím pes chodil sem a tam dokola a zanechával všude stolici. Chladnou vodu přidávám do postřikovače (ne z ledničky, ani ne teplá voda), tímto je dosaženo, že se konečník začne stahovat. Tato technika funguje, jsou-li střeva zvířete dostatečně zaplněna.

Ledová kostka

Jednoduchý způsob. Nadzdvihněte zvířeti ocas a na anální svěrač umístěte a přidržte ledovou kostku. Pokud ledová kostka začne být vytlačována, dochází k vyprazdňování.
Tray.png
Vatový tampon

Pokud chcete stimulovat pohyb střev, tak na vatový tampon naneste trochu vaselíny a následně tampon zaveďte do konečníku, tímto je v případě potřeby dosaženo stimulace vyprazdňování střeva Zvolte si přibližně stejný čas, kdy budete provádět vyprazdňování střeva jako např. po jídle nebo ráno, tak abyste částečně mohli kontrolovat průběh vyprazdňování a zabránili tak případnému nechtěnému vyprázdnění.

Dětská stěrka

Dětskou stěrkou, kterou kroužím okolo řitního otvoru, jsem schopna dosáhnout vyprázdnění stolice u našeho mazlíčka.

Vymývací roztok a rukavice

Další postup, který skutečně funguje a přiměje zvíře k vyprázdnění dvakrát denně je, že si na pravou ruku navléknu rukavici na prsty nanesu trochu roztoku na usnadnění průniku do konečníku. Zvíře postavím nad papír nebo ho vezmu ven, nyní žiju v Clevelandu, takže hodně času trávím doma, a stimuluju jeho konečník. Stimulaci provádím pomocí třetí jeho řitě (omluvte prosím tento výraz) a jemným tahem. Přibližně během 2 až 3 minut se zvíře začne vyprazdňovat. Tuto proceduru provádím ráno a před spaním. Exkrementy můžete zabalit a vyhodit, PRESTO už žádné hovínka v mé posteli (můj manžel byl schopný Presta vymáchat v jeho exkrementech, i když za to nemohl.)

Tření břicha

Zde je návod jak já vyprazdňuji Jaimelovi stolici. <snip> Jaime stojí ve vzpřímené pozici, zatímco ji masíruji břicho v oblasti u zadních nohou.. Po chvíli tření začne kočka vykopávat nohu. Břicho kočky tři tak dlouho, až začne zvedat ocas. Potom ji položím na záda a několik minut třu pevně její levou stranu. Po chvíli tření se začne konečník otevírat. Následně začnu řádně třít její břicho směrem k ocasu. Pokud kočka trpí obzvláště zácpou, potom zároveň při stimulaci konečníku pohybuju jejími zadními nohami. Zdá se, že Jaime potřebuje během vyprazdňování provádět konvulzní pohyby nohou. Pokud se podá kočce svalový relexant, tak kočka již během vyprazdňování, nepohybuje tak moc končetinami.

Metoda stisknutím

Squeezing_method.png
Pokud šáhnete v oblasti řitního otvoru, můžete v jeho okolí nahmatat měkkou tkáň. Pokud zmáčknete měkkou tkáň, můžete nahmatat něco tvrdého uvnitř konečníku. Mírně rozevřete palec a ukazováček a následně uchopte konečník po obou jeho stranách, zmáčkněte měkkou tkáň směrem dovnitř a skrz tkáň nahmatejte a uchopte stolici. Nyní jste uchopili spolu s s kůží a měkké tkáně také stolici. Sevřete-li se konečník trochu více stolice se rozpojí, konečník se otevře a začne se vyprazdňovat. Krása této metody spočívá v tom, že zbývající stolice se posune trochu dopředu a tak můžete proceduru opakovat. Postup okakujte, až je konečník dokonale vyprázdněný. Měli byste si dávat pozor, abyste nestiskávali příliš tvrdě. Někde jsem totiž četla, že v opačném případě může dojít k poškození sliznice tlustého střeva. A také může dojít k vyhřeznutí konečníku. Během vyprazdňování mám ve své „vymačkávací stanici" vždy k dispozici krabičku s papírovými kapesníčky, do kterých následně zabaluji exkrementy a tak předcházím nepříznivému zápachu. Můžete takto spotřebovat mnoho kapesníčku, avšak nemá význam exkrementy příliš mnoho zabalovat.

Kočky, které neudrží stolici

Ráda bych se podělila o mé zkušenosti s kočičkou, která neudrží stolici. Plenky nepoužívám, jelikož mohou hodně znečistit kočku. Pokud šáhnete na spodní část břicha, můžete nahmatat stolici v tlustém střevě, vyžaduje to určitý cvik, ale funguje to. Stolici můžeme snadno nahmatat v poslední části tlustého střeva. Abyste uvolnili stolici, jemně tlačte na tuto část tlustého střeva. Vyprazdňování provádím dvakrát denně, vždy přibližně ve stejnou dobu. Takto docílíte vyprázdnění tlustého střeva a zmenšíte riziko nepříjemného překvapení.

Zvládnutí této metody si vyžaduje určitý čas a trpělivost. Veterinář Vám může poradit, kde máte šáhnout a jak rozpoznat na co šaháte. Dávkové krmení také pomáhá. Pokud svého mazlíčka pravidelně nekrmíte, nikdy nevíte, kdy bude mít stolici, avšak aplikujete-li dávkové krmení stolice bude více pravidelná. <snip>

Teplá koupel může být rovněž nápomocná. Tekoucí teplá voda aplikovaná na břicho může rovněž stimulovat svaly, které pohybují střevy.

Zavedení prstu

Při potížích se stolicí můžete použít tento můj tip. První věcí, kterou potřebujete jsou chirurgické rukavice, které můžete zakoupit v lékárně. Navlečte rukavice a naneste na ně trochu lubrikantu, vaselíny nebo něco podobného. Levou rukou přidržujte pod bříškem vašeho mazlíčka a pravou ruku opatřenou rukavicí a lubrikantem stiskněte konečník. Tento postup zkuste několikrát za sebou, často tak dojde k nutkání na stolici. Pokud tento postup nezabere, jemně vsuňte namazaný malíček do jeho konečníku. Tato metoda by měla stimulovat pohyby střeva i u zcela ochrnutých zvířat Pokud je stolice zprvu velmi ztuhlá, můžete je pomocí prstu tzv. vydloubnout, další stolice by už měla vycházet sama. Tuto proceduru provádím na novinami u mě doma , kde se můj mazlíček cítí dobře.

Sestavení diety

Pevná stolice

Mého mazlíčka krmím sušenou stravou (vysokotučná strava způsobuje nadměrnou otylost), kterou smíchám s vodou, abych vytvořil něco jako kaši (když se náš mazlíček zranil, tak přestal pít, takže touto formou dostává vodu). Pokud Váš pes pije, potom nemusíte přidávat vodu do krmení. Na kaši rozprostřu, abych upoutal psovu pozornost, menší nakrájené kousky kuřecích povařených prsíček, Takto stolice zůstává tuhá, a jak Carol prohlásila, můžu ho zvednout, aniž bych se ušpinila. Máš pes patří mezi dlouhosrstá plemena, takže mně pomáhá, když má pes dobře vyholené břicho. Carol tomu říká tuším sanitární stříhání.

Čistění papírovými kapesníky

Na základě zkušenosti s jedním ochrnutým psem a několika staršími psy, řekla bych, že odpovědí je zvýšení kvality stolice. U mého psa jsem díky vědeckým metodám docílila, že pes produkuje pevnou, dobře formovanou, méně páchnoucí stolici. Pokud se pes náhodou vykadil v domě, tak zde nevznikl žádný velký zápach. Čistění spočívá v pouhém sebrání exkrementů do kapesníku a vyhození do koše nebo spláchnutí do toalety. Už ani nepotřebuji čistič koberců! Pokud se pes vykadí do své postele a lehne si na ně, tak exkrementy se již nadále nepřilepují na jeho srst, což znamená čistý dům, méně koupání a šťastná rodina. Slyšel jsem od lidí, kteří podávají svým mazlíčkům kvalitní stravu, že mají podobné výsledky. Možná bude zapotřebí, abyste zjistili, která strava nejvíce vyhovuje zažívacímu ústrojí Vašeho psa. Mám staršího jezevčíka, který je na dietě v důsledku citlivého žaludku, a nejsou zde žádné problémy, pokud se pes vyprázdní doma. Můj další starší pes je na dietě, kvůli špatným ledvinám. Vypotřeboval jsem mnoho čističů na koberce, když jsem používal konzervovaná jídla, ale když jsem přešel na sušené jídlo, tak zase mohu používat jednoduše papírové kapesníčky a nepotřebuji žádné spreje na koberce.

Kleenex_cleanup.PNG
Plánované rozvržení krmení

Krmení dle rozvrhu

Je nesmírně užitečné si naplánovat dobu krmení. Pokud budete psa krmit pravidelně každý den ve stejnou dobu, a nebudete tento rozvrh mění, pes by si měl na tento rozvrh navyknout. Budete vědět, kdy se chce psovi na stolici. A je rozhodně jednodušší uklidit nepořádek, jsou-li exkrementy dobře formované. Mému paralyzovanému psovi vyhovuje tzv. Nutro Naturals, psa krmím dvakrát denně.

Načasování vyprazdňování střev

Dávkové krmení a tzv. bezezbytková jídla napomáhají kontrolovat vyprazdňování stolice, Dávkování stravy přispívá k pravidelnějšímu vyprazdňování střev. Bezezbytková strava přispívá k menšímu množství vyprodukované stolice.

Naučte se jak dlouho trvá psovi zpracovat potravu

Abyste, zjistili jak dlouho trvá, než pes zpracuje stravu, nakrmte jej malým množstvím syrové mrkve nebo jádry nebo mraženou kukuřicí. Zelenina se nestráví—pozorujte vyprazdňování střeva, ve které je zelenina a zjistíte, jak dlouho trvá Vašemu mazličkovi zpracování stravy. Mělo by to být něco kolem 12 hodin. (U nášeho Clarka oklo 14 hodin). Takto většinou stihnete posadit Vašeho psa nad mísu a spláchnout.... Je to velmi snadné!!

Ochranný oděv

Někteří lidé používají proti případným nehodám u svých inkontinentních mazlíčků plenky nebo ochranný oděv. Jiní lidé zjistili, že při vyprazdňování střev, nastavení diety a plánovaným rozvržením stravy nejsou plenky zapotřebí. Informace o plenkách a ochranném oděvu naleznete zde Diapers and male wraps.

Externí odkazy

http://users.cyberport.net/~milnerwm/Ex ... hor1101367 (Správné zajištění fungování střev a měchýře)

http://www.freewebs.com/dmroster/bladder.html (Článek o správné výživě a fungování střev a měchýře)

http://www.youtube.com/watch?v=Saf_kZvwClE (Metoda stisknutím)

http://www.youtube.com/watch?v=d18yUDdZVUw (Metoda stisknutím)

http://www.youtube.com/watch?v=6ueeTJJW9YA

http://www.youtube.com/watch?v=LbVxdFyGKjs

http://www.youtube.com/watch?v=iuMZ4hrijuY

http://v.youku.com/v_show/id_XMTczNjAzOTk2.html

http://www.youtube.com/watch?v=HVdJI-qsOus

http://www.youtube.com/watch?v=KIFTKuR9-uc

http://www.youtube.com/watch?v=OiMJGS2O46Q

https://www.youtube.com/watch?v=uogO9avVT98

Translation by LUBOS DREVOJANEK PLUS LUCIE STROUHALOVA.
Post Reply